У Миколаєві нерухомість знецінюється, як і в цілому по Україні
8 квітня в міськраді відбулася нарада ріелторів Миколаєва. І хоча основним питанням були кандидатури в Раду підприємців, ріелтори не могли не обмінятися думкою про ситуацію на ринку нерухомості Миколаєва.
Перш за все, відзначили значний потенціал миколаївського ринку нерухомості.
Голова Миколаївської обласної асоціації фахівців нерухомості Петро Мойсол, директор АН «Чумацький Шлях», на підставі інформації департаменту ЖКГ міськради за кількістю житла в місті, за сьогоднішніми цінами оцінив міську нерухомість в 3,4 млрд. доларів. Плюс 1,5 млрд. доларів — міська земля.
Значним фінансовим ресурсом володіють городяни. У ході дискусії ріелтори відзначили, що у людей є гроші. Підтвердженням тому є проблема з отриманням банківської комірки в міських відділеннях банків з репутацією.
«А які банківські комірки в городах!», — зазначили вони.
Однак нерухомість міста сьогодні знецінюється, як і в цілому по Україні. За словами П. Мойсол, сьогодні вартість нерухомості різко впала, «інвестиційної активності в сферу нерухомості ми не спостерігаємо», «замовники хочуть купити за рубль те, що коштує 10». А ось власники не хочуть продавати нерухомість, «очікують, що ціна буде все-таки відновлена».
Через нинішню ситуацію в країні населення побоюється розлучитися з готівкою. Невпевненість у майбутньому, наявність зобов’язань України перед ЄС і МВФ відбивається на ринку нерухомості міста. Ріелтори відзначили, що те, що можна було продати сьогодні за однією ціною, завтра вже не буде мати такої ціни.
Тому директор біржі «Південь» Ігор Караман виступив з ініціативою провести круглий стіл на миколаївському телеканалі, щоб дати городянам уявлення про ситуацію на ринку. Такий досвід є у миколаївських ріелторів.
Директор АН «Чумацький Шлях» нагадав, що в 2008 році в Миколаєві було майже 2000 ріелторів, 70 агентств і компаній, які займалися нерухомістю. Економічна криза за рік скоротила цю кількість на 30%. Правда, наступні пару років ситуація змінювалася на краще.
Останній рік ситуацію на ринку нерухомості Миколаєва знову змінив і не в кращу сторону. Спочатку кількість переселенців збільшила число транзакцій на ринку нерухомості, але сьогодні число угод скоротилося в рази, як і кількість фахівців нерухомості.
«З початку 2015 року, коли долар різко спікірував вгору до 38 гривень, це відбилося на ринку. Сьогодні рекламу дають близько 30 агентств нерухомості. Це 160 ріелторів. Це те, що ми змогли відстежити через рекламну діяльність», — сказав Петро Леонідович. Він також вказав, що робота на ринку нерухомості сьогодні стала не дохідною, що і призвело до таких результатів.
Його колега Андрій Пермінов додав: «Сьогодні ріелтори працюють парою-трійкою, як кажуть в авіації. Тому цю цифру можна помножити на три. Вони дають один і той же об’єкт втрьох. Заощаджують гроші на оголошенні».
При цьому міський ринок нерухомості змінюється, хтось іде з ринку, але приходять нові особи, як фізичні, так і юридичні.
Ріелтори Миколаєва не можуть погодитися із заявами керівників громадських організацій ріелторів Києва, що ринок нерухомості досяг дна. «Дна ще не досягли», — вважають вони.
«Можемо констатувати ситуацію, що ринок нерухомості перебуває в стані вільного падіння», — зазначив глава НОАСН.