19 апреля 2021

Холодильник – головний прилад на кухні кожної домогосподарки

Холодильник – головний прилад на кухні Скільки місця займає холодильник? Найчастіше — скромний кут або проміжок в кухонній лінійці. Зате його роль важко переоцінити. Уявіть собі: холодильника немає, або припинилася подача електроенергії. Що буде з продуктами, особливо якщо на вулиці тепло?

Ось вона, головна задача холодильника — зберігати їжу у стані, придатному до вживання. Кожен з продуктів вимагає особливих умов зберігання. Для того і передбачені холодильна, морозильна камери, а в деяких моделях — і «зона свіжості». Так що холодильник по праву можна назвати царем кухні.

Про те, які бувають холодильники, як влаштовані і за яким принципом працюють, розповімо далі. Ну і, звичайно, трохи історії.

Від гірського льоду до рефрижератора

Кілька тисячоліть тому льодом заповнювали окремі кімнати. Прислужники римського імператора Нерона піднімалися в гори, щоб заготовити на тамтешніх водоймах мерзлу воду. Льодовики-ями проіснували безліч століть, до 1803 г.

На початку XIX ст. американець Томас Мур вперше, власними руками зробив прообраз холодильника із сталевих листів. Бокс для зберігання вершкового масла обернули кролячими шкурками, поставили в кедрову бочку і закидали льодом.

Перший холодильник «Одіфрен», близький по влаштуванню до сучасних моделей, був випущений в 1910 р. американською компанією General Electric. Через 16 років ця ж фірма успішно вивела на ринок агрегат «Monitor Top», винайдений К.Стрінструпом. Під цією маркою продали більше 1 млн. холодильників. Вони безшумно працювали, були безпечними і герметичними.

На зорі 30-х рр. ХХ ст. в якості охолоджуючої речовини (холодоагенту) стали застосовувати фреон від американської компанії DuPont. Надалі назва «фреон» охопило цілу групу газоподібних вуглеводнів, що містять фтор. У побуті фреоном (хладоном) часто іменують будь-який холодоагент.

Морозильні камери з’явилися в 40-х рр., трохи пізніше — шафи-морозилки, а в кінці 50-х — холодильники з функцією відтавання.

Типи сучасних агрегатів

У побуті найчастіше користуються компресорними холодильниками. Це самі просунуті і детально опрацьовані моделі. Охолодження в них відбувається за рахунок газоподібного хладагента, який рухається всередині системи. Спочатку він надходить в нагнітач тиску (компресор) і стискається. Далі фреон проходить в конденсатор, охолоджується і перетворюється в рідину. Після цього холодоагент фільтрується в осушувачі і через капіляр потрапляє у випарник — охолоджуючу пластину. Там холодоагент доходить до кипіння при певній температурі. Вона відрізняється у різних видів фреону, але завжди нижче 0 ° С.

Киплячий хладон забирає тепло зсередини холодильника. У цей момент продукти охолоджуються. Під час кипіння фреон знову перетворюється в газ і надходить у компресор. Цикл триває, поки температура всередині агрегату не знизиться до необхідного значення. Потім її фіксує терморегулятор. Компресор автоматично відключається.

Витрати енергії на компресорні холодильники нового покоління відносно невеликі. Добре, якщо мережа працює безперебійно. А якщо подача струму нестабільна або будинок взагалі не електрифіковано? Для таких випадків і придумані агрегати з іншими джерелами живлення.

Холодильники абсорбції — пристрої, в яких фреоном служить вода з розчином хімічних речовин. Абсорбент розчиняється у воді при циркуляції усередині системи. У промислових пристроях струм потрібен в мінімальних кількостях — тільки для насоса і автоматики. Деякі побутові моделі здатні працювати без мережі, на газовому балоні. Холодильники абсорбційного типу використовують для виробничих цілей, автомобілів і дач.

Винахід вихрового холодильника полегшило життя тим, хто багато їздить. Цей пристрій функціонує на стисненому повітрі. Він береться з пневматичної системи автомобіля, автобуса або локомотива. Повітряні маси — єдине джерело енергії вихрового механізму.

Сумка-холодильник, охолоджувач (кулер) для питної води — майже кожен бачив ці корисні прилади. Це термоелектричні пристрої, які працюють на т.зв. «Провідниках Пельтьє». У точці контакту поглинається тепло і запускається процес охолодження.

Тепер ближче розглянемо асортимент побутових агрегатів. Отже, будь-який компресорний холодильник відноситься до одного з декількох видів:

Однокамерний. Найпоширеніший варіант — камера і невелике морозильне відділення всередині. Рідше зустрічаються холодильна камера без морозилки або морозильна шафа. Ціна на морозильні шафи можна переглянути тут http://nadavi.com.ua/src/87/beko/src-39.php. Сучасні однокамерні холодильники радують безліччю корисних функцій і характеристик. Серед них — зручний спосіб розморожування, сигнал про відкриту дверку, низьке енергоспоживання.

Двокамерний. Холодильна і морозильна камери розділені відсіком, у кожної є власні дверки. Морозилка може перебувати зверху або внизу. Два або кілька відсіків холодильної камери відрізняються показниками вологості — 50% для м’яса і риби, 90% для фруктів і овочів. Нижнє розташування морозилки дуже вигідно: компресору не потрібно переганяти фреон вгору, а значить, економиться електроенергія.

Трикамерний. Крім звичайних відділень, в такому холодильнику є нульова камера. Це т.зв. «Зона свіжості» Bio-Fresh. Там зберігається температура в районі 0 ° С. Крім того, дотримана оптимальна вологість для тривалого зберігання м’яса, риби, молочного, фруктів, овочів і зелені

French Door («французька двері»). Холодильне відділення з двома дверима. Камери не поділені на два відсіки. У кожній є широкі полиці. Такий дизайн забезпечує до 400 л корисного об’єму холодильника. Інший варіант морозилки — висувний ящик, при відкриванні якого губиться мінімум холоду.

Side-by-Side («двосторонній») — справжній all-inclusive з електронною панеллю керування. Сюди включені холодильна камера і велика морозилка, розташовані на одному рівні. Далі — Bio-Fresh, винний льох, льодогенератор, диспенсер подачі льоду і холодної води, безліч інших комфортних функцій. Середній обсяг холодильника — близько 500 л. У технічному плані Side-by-Side являє собою вдалий тандем агрегатів охолодження і заморозки.

Чотиридверний холодильник — своєрідна комбінація French Door і «side-by-side». Морозилка з нижнім розташуванням і дверцятами складається з двох відділень. У холодильної камери — дві вузькі двері з полками.

Управління та система розморожування

Будь-яким холодильником можна «керувати». Є два основних способи — електромеханічний та електронний. У першому випадку ви повертаєте важіль термостата усередині камери, у другому — програмуєте потрібні режими зовні, наприклад на дисплеї.

А чи знаєте ви, що деякі холодильники здатні … виходити в Інтернет? У моделях з вбудованим комп’ютером на дверцятах розташований сенсорний екран. Потрібні налаштування задаються легким дотиком пальців. Замовлення продуктів, завантаження нових рецептів та багато іншого — можливості «кухонного» Інтернету.

Кожен холодильник рано чи пізно потребує розморожування. Ручна (примусова) система зустрічається в морозилках однокамерних холодильників. Холодильник відключають від електроживлення, виймають продукти, а після відтавання чистять. Набагато зручніше автоматичний варіант, наприклад — крапельна система. У процесі роботи компресор зупиняється. Крижинки тануть, рідина потроху перетікає в ванночку, потім випаровується.

Одним з найбільш передових рішень цієї проблеми є технологія No Frost. Шапка інею не намерзає на випарнику, тому що повітря осушується вентилятором. Іній відтає, але температура камери не підвищується. Full No Frost діє в обох відділеннях. Рівень шуму трохи вище, ніж у холодильників з крапельною автоматикою. Через постійний рух повітря продукти необхідно ретельно упаковувати.

Тепер ви знаєте багато про холодильники нового покоління. З Інтернетом або без, з новомодними системами або базовими функціями, вони будуть надійними сховищами свіжих продуктів. Кожна з моделей по-своєму гарна, але головне — призначена бути там, де принесе максимальну користь. Вибирайте холодильник не тільки за престижністю. Кількість мешканців будинку або квартири, розміри агрегату і кухні, можливість органічно вписати в дизайн вашої кухні — все це не менш важливо, ніж функціонал. Ви обов’язково знайдете оптимальне рішення!