|

Що на нас тисне? Основні аспекти профілактики гіпертонії

Профілактика гіпертонії Гіпертонічну хворобу, як і будь-яке хронічне прогресуюче захворювання, легше попередити, ніж лікувати. Тому профілактика гіпертонії, особливо для людей з обтяженою спадковістю — завдання першої необхідності, — вважає лікар-терапевт вищої категорії Тетяна Орлова. — Правильний спосіб життя і регулярне спостереження у лікаря допомагають відстрочити або пом’якшити прояви гіпертонічної хвороби, а часто — навіть зовсім не допустити її розвитку.

Материнська лінія

— Тетяна Федорівна, чим загрожує неуважне ставлення до стану судин і тиску в кров’яному руслі? Чи під силу простій людині, не обтяжений медичними знаннями, попередити розвиток недуги?

— Не секрет, що гіпертонія, або стійке підвищення артеріального тиску, ще в 20 столітті стала проблемою всього людства. І її все більшого поширення серед жителів планети продовжує турбувати не тільки терапевтів і кардіологів.

У першу чергу, про профілактику гіпертонічної хвороби варто задуматися всім, у кого артеріальний тиск знаходиться в межах високої або прикордонної норми. У такому випадку регулярне обстеження у кардіолога хоча б раз на рік значною мірою застрахує пацієнта від несподіваного для нього розвитку артеріальної гіпертензії (Артеріальна гіпертензія — стійке підвищення артеріального тиску від 140/90 мм рт. ст. і вище).

Що можна зробити самостійно для профілактики? По-перше, потрібно володіти інформацією про випадки гіпертонічної хвороби в сім’ї, особливо серед найближчих родичів. Ці дані допоможуть з більшою часткою ймовірності припустити, чи входить людина в групу ризику по гіпертонії.

Діти, народжені від матерів з гіпертонічною хворобою, свідомо входять до групи ризику, тому що гіпертонічна хвороба, передається, насамперед, по материнській лінії. Тому батькам таких дітей особливо необхідно докласти максимум зусиль для того, щоб спадкова схильність до гіпертонії не розвинулася в захворювання.

До речі

Згідно з даними медичної статистики, в нашій країні приблизно 40% дорослого населення мають підвищений рівень артеріального тиску. При цьому знають про наявність у них захворювання близько 37% чоловіків і 58% жінок, а лікуються — лише 22 і 46% з них. Належним чином контролюють свій артеріальний тиск лише 5,7% чоловіків і 17,5% жінок.

По-друге, людині, у якої можливий розвиток артеріальної гіпертонії, в якості профілактики необхідно переглянути звичний уклад свого життя і внести до нього необхідні поправки. Це стосується збільшення фізичного навантаження, яке при цьому не повинна бути надмірним.

Особливо гарні регулярні заняття на свіжому повітрі, зокрема ті, які крім нервової системи зміцнюють ще й серцевий м’яз: біг, ходьба, плавання, лижі. У цьому відношенні виникла в останні роки мода на заняття спортом і тренажерні зали послужить добру службу для профілактики не тільки гіпертонії, а й усіх хвороб серцево-судинної системи.

Японська мода

— Зараз дуже модні, особливо серед жінок, різноманітні дієти. Яку роль у попередженні розвитку гіпертонії грає характер харчування?

— Правильне харчування дуже важливо і не має нічого спільного з модними дієтами. Воно повинно бути повноцінним і різноманітним, включати в себе як овочі та фрукти, так і крупи, м’ясо нежирних сортів, рибу. Варто сказати добре слово про іншу моді — захопленні далекосхідної кухнею, особливо японською. Найчастіше це нежирні, добре збалансовані страви на основі рису і риби, що корисно саме по собі. Крім того, в японській кухні майже не використовується кухонна сіль, яку з успіхом замінює соєвий соус.
Велика кількість кухонної солі не корисна нікому, а для людей з можливістю розвитку гіпертонії це воістину «біла смерть». Сіль притягує воду з тканин в кровоносне русло, а натрій що міститься в ній викликає спазм судин. Тому намагайтеся обмежити споживання солі самі і привчайте своїх дітей до малосолоної їжі, тим більше, в дитинстві це зовсім не складно.

Не варто також захоплюватися алкогольними напоями, особливо таким поширеним зараз пивом. Причина та ж: пиво п’ється зазвичай з солоними закусками. А велика кількість зайвої рідини з непомірною кількістю солі, яка заважає ниркам вивести цю рідину з організму — шлях до набряків, зайвої ваги і інших неприємностей, провокуючим серед іншого і загострення гіпертонії.

Те ж саме можна сказати і про міцніші напої: ні печінка, ні нирки, ні серце не будуть вам вдячні за зловживання ними! Хоча, звичайно, невелика кількість виноградного вина нікому не зашкодить, а напроти. Для тих хто вже має підвищений артеріальний тиск можу рекомендувати чудовий напій гипертофорт, який добре допомагає у боротьбі з гіпертонією.

— Які ще шкідливі звички, крім зловживання жирними, солоними стравами та алкогольними напоями здатні спровокувати стійке підвищення тиску?

— Це, звичайно, куріння. Про його шкоду сказано стільки, що навіть незручно повторювати заяложені істини. Особливо згубно нікотин та інші речовини, що містяться в тютюновому димі впливають на легені і серцево-судинну систему. Так що краще відмовитися від цього «задоволення» по своїй волі, ніж вже на вимогу лікаря-кардіолога.

Сімейна стратегія

— Лікарю, а як же розхожа істина, що всі хвороби — від нервів?

— І в цьому твердженні — велика частка правди. Пусковим механізмом, причиною початку розвитку гіпертонії часто стають нерви. А отже, кожен з нас цілком в силах попрацювати над створенням безпечної «погоди» для своїх близьких. «Найважливіше погода в домі» — це не просто фраза з пісні, а непорушна істина, важлива і для профілактики грізного судинного захворювання. Тепла домашня атмосфера навіть хворій людині допомагає уникнути загострень гіпертонічної хвороби, що вже говорити про те, що краща профілактика всіх серцевих захворювань — любляча сім’я і улюблена робота. Це часто стає і вирішальним фактором в одужанні хворого.

Гіпертонічна хвороба — хронічне захворювання, з яким доведеться існувати все життя. А от якість життя багато в чому буде залежати від вашого ставлення до себе. Здоровий спосіб життя, спокійна і доброзичлива атмосфера в сім’ї і на роботі, регулярні профілактичні огляди у лікаря — от і вся профілактика гіпертонії і серцево-судинних захворювань.

Поради пацієнту з гіпертонічною хворобою

Вимірюйте артеріальний тиск (АТ) 2-3 рази на тиждень, вранці натщесерце та ввечері, а також при порушенні самопочуття. Вимірювання АТ проводьте через 15 хвилин після відпочинку, 2-3 рази, на тій руці, де він вище, в положенні сидячи. Потім середнє значення АТ і частоту пульсу записуйте в щоденник. Якщо АТ підвищилося, але самопочуття значно не страждає, то не поспішайте знижувати його медикаментами. Відпочиньте 30-40 хвилин, поставте гірчичники на верхню частину спини, прийміть теплу ванну для ніг, постарайтеся заснути, або полежте спокійно з закритими очима. Пам’ятайте: швидке зниження АТ більш небезпечно для організму, ніж помірне його підвищення (до 160-180 / 110-110 мм рт. ст.). Якщо підвищення АТ супроводжується сильним головним болем, блювотою, запамороченням, порушенням зору, задишкою, болями за грудиною або в області серця — негайно викликайте швидку допомогу. Пам’ятайте, що за перші 2 години після надання допомоги АТ має знизитися не більше ніж на 20 відсотків від вихідного рівня. Підвищенню АТ можуть сприяти стрес, брак сну, прийом нестероїдних протизапальних препаратів, (диклофенак більше 100 мг на добу та ін.), використання крапель в ніс при нежиті (нафтизин та ін.). Тільки правильно підібраний, разом з дільничним лікарем, постійний прийом засобів, що знижують АТ, забезпечить його стійкий нормальний рівень.