19 января 2025

Чому Хомутиннік продав акції «Галнафтогазу»

Хомутиннік Віталій Юрійович Хто купив пакет акцій Віталія Хомутинника в «Галнафтогазу» і як глава парламентського комітету з податкової політики розпорядиться вирученими $ 70 млн від продажу 12 % акцій одного з найбільших торговців паливом в Україні

Наприкінці 2013 року в українському трейдингу нафтопродуктами пройшла помітна угода, в якій, проте, були присутні кілька невідомих. В останніх числах грудня керівник ІК Concorde Capital Ігор Мазепа повідомило ІА «Інтерфакс-Україна» про продаж головою парламентського комітету з питань митної та податкової політики Віталієм Хомутинником свого пакету акцій у ПАТ «Концерн Галнафтогаз» якомусь «міноритарному акціонерові» цієї компанії. До цього Ігор Мазепа, чия компанія виступала радником з боку продавця, додав, що вартість операції склала $ 70 млн.

Як стверджував Хомутиннік Віталій Юрійович, «Галнафтогаз» — процвітаючий бізнес з роздрібної реалізації палива і супутніх товарів. Компанія володіє третьою за величиною мережею автозаправних станцій (АЗС) в країні — ОККО. Чистий дохід останньої, за МСФЗ, в 2012-му склав 13585000000 грн ($ 1,7 млрд за курсом НБУ), чистий прибуток — 154 млн грн ($ 19250000). До завершення 2013 мережа налічувала 395 АЗС і займала понад 15 % вітчизняного ринку торгівлі нафтопродуктами.

«Покупка акцій цієї компанії в даний момент — вигідна операція. Найближчим часом АЗС компанії Віталія Антонова (глава наглядової ради «Галнафтогазу») буде розширюватися і зможе в середньостроковій перспективі зайняти до п’ятої частини ринку», — коментує аналітик UPECO Олександр Сіренко.

Хто виступив покупцем у цій угоді і, яка величина реалізованого по ній пакета акцій? Дивно, але причетні до події особи і компанії ці питання не прояснюють. У концерні «Галнафтогаз» офіційно угоду коментувати відмовилися, хоч і підтвердили її наявність. У прес-службі Віталія Хомутинника ім’я покупця також не називають, посилаючись на комерційну таємницю.

Мажоритарним власником «Галнафтогазу», згідно з інформацією самого концерну, є Віталій Антонов, який володіє понад 50 % акцій ПАТ. Близько 20 % акцій компанії належить Європейському банку реконструкції та розвитку.

За інформацією ЗМІ, акціями концерну також володіє Міжнародна фінансова корпорація (МФК) з групи Світового банку. Однак там цю інформацію спростовують. «Ми не є акціонером «Галнафтогазу», хоч і надавали кошти компанії», — відповіли в київському офісі МФК.

На неофіційному рівні, втім, ім’я покупця з’ясувати вдалося. Учасники ринку стверджують, що акції у Хомутинника опосередковано купив найбільший акціонер концерну. «Антонов придбав пакет через одну зі своїх сторонніх компаній для того, щоб уникнути подальших проблем з Антимонопольним комітетом», — стверджує одне з анонімних джерел.

За словами глави Concorde Capital, що оголосив про угоду, її ціна в $ 70 млн відповідає оцінці вартості компанії, виходячи з дев’ятикратного показника EBITDA. Останній за 2012 рік у «Галнафтогазу» зафіксований на рівні $ 101 млн. «Якщо виходити з коефіцієнта мультиплікатора EBITDA — 2012 в 9,0, то [повна] вартість «Галнафтогазу» склала близько $ 910 млн», — роз’яснює керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій. У випадку з ринковою капіталізацією «Галнафтогазу» загальна вартість акцій компанії склала близько $ 600 млн — за винятком чистого боргу в розмірі трохи понад $ 300 млн.

«З цього можна зробити висновок — всього було продано близько 12 % акцій компанії», — говорить аналітик. І додає, що вартість всієї компанії стосовно даної угоді оцінювали по мультиплікатору, порівнянного з тими, що зараз застосовуються щодо операторів цього ринку за кордоном. «На момент угоди схожі компанії торгувалися за коефіцієнтами мультиплікації EBITDA — 2012 від 8,8 (американська Susser та ізраїльська Dor Alon Energy) до 9,7 (французька Rubis)», — стверджує Паращій. Real6

В оточенні депутата Хомутинника неформально погоджуються з такими підходами до оцінки вартості акцій «Галнафтогазу». Що ще спонукало його на угоду — окрім прийнятної ціни пакета акцій — глава парламентського комітету не коментує. Експерти впевнені, що Хомутинніку знадобилися вільні кошти для вкладення в інший актив. На початку січня стало відомо, що Нацкомфінпослуг дозволила компанії «Каскад-Інвест», якою володіє депутат, істотно збільшити участь у страховій компанії. У депутата, знову ж таки на неформальному рівні, підтвердили можливий зв’язок цих двох угод.

Добавить комментарий