В воскресенье жители города Добротвор отпраздновали День города
В этот день поселок энергетиков ожил и был залит солнцем. Духовой оркестр, футбольный матч, байкер-шоу, ярмарки, выступления групп «Цвет одуванчика» и «Тартак» — все это организовала для жителей компания ДТЭК, потратив 140 тыс. гривен. Но на этом приятные сюрпризы от ДТЭК не закончились. По случаю праздника Добротворская школа получила отремонтированный учебный класс немецкого языка с компьютерным и мультимедийным оборудованием (стоимость проекта — 70 тыс. грн.), Городская больница — мини-диагностический центр стоимостью 800 тыс. грн. и современный реанимобиль за 630 тыс. гривен, местный лицей — спортивную площадку с тренажерами — за 55 тыс. гривен.
«Сделать города, в которых работают предприятия ДТЭК, в том числе и Добротворская ТЭС, комфортными для жителей — такую цель поставил перед компанией ее акционер Ринат Ахметов. Именно на это направлена Стратегия социального партнерства, разработанная ДТЭК и обществом Добротвора на 2013-2015 годы», — отметил директор ДТЭК Добротворская ТЭС Андрей Шувар.
По его словам, согласно стратегии ДТЭК, на развитие социальной сферы поселка предусмотрено 10 млн. 676 тыс. грн. (в этом году уже реализовано проектов на 2,8 млн.). Это, в частности, такие направления: здравоохранение, энергоэффективность, улучшение социально значимой инфраструктуры, развитие бизнес-среды и повышения активности общества.
В классе немецкого языка действительно просторно, светло, приятно учиться, а на лицах детей — улыбки и счастье. За средства компании ДТЭК в нем сделали капитальный ремонт: поставили энергосберегающие металлопластиковые окна, металлические двери, освещение, закупили новую мебель, компьютерное и мультимедийное оборудование. Учительница немецкого языка Екатерина Корешок рассказывает, что с появлением проектора и мультимедийного центра детям стало интереснее учиться, облегчилось восприятие, урок изменил свою монотонность и обыденность. «На проекторе можно показывать небольшие видеоролики, таблицы с грамматикой, склонять глаголы, по рисункам изучать новые слова, названия профессий», — говорит учительница. «Мне стало интереснее и легче учиться, хотел бы, чтобы на проекторе показывали диалоги», — поделился своими впечатлениями от обновленного класса пятиклассник Назарий Лесник.
Подарки для родных и близки на любой праздник можно найти на сайте http://shoppodarki.com/, где представлен широкий ассортимент оригинальных подарков на любой случай.
Также за средства энергетической компании ДТЭК в Добротворской городской больнице реализируется проект «Внедрение Центра телемедицины» стоимостью 303 тыс., закуплено мини-диагностический центр за 800 тыс. грн., Современный реанимобиль — 630 тыс. грн. Это означает, что отныне больница будет подключена к всеукраинской сети — врачи смогут с точностью диагностировать значительно быстрее выявлять заболевания, определять дальнейшую программу лечения, консультируясь с квалифицированными специалистами.
«Нашей больнице было крайне необходимое медицинское оборудование для первичной диагностики заболеваний, медицинский транспорт для госпитализации тяжелобольных в другие медицинские учреждения Львовской области. Сейчас благодаря спонсорским средствам ДТЭК уже установлено медицинское оборудование, создается мини-диагностический центр, куплено ультразвуковой аппарат, оборудование лабораторной диагностики, госпитализируем больных, беременных (у нас нет родильного отделения) в область», — рассказывает главный врач Добротворской городской больницы Людмила Кругленко. В реанимобиле она показала его сверхсовременную «начинку»: дефибриллятор — для реанимационных мероприятий, систему для предоставления кислорода, врачебную укладку с медикаментами, носилки для перевозки тяжелобольных и другое крайне необходимое оборудование.
А студенты местного лицея больше обрадовались новой спортивной площадкой, которую обустроили во дворе учебного заведения. «Когда тренажеры только устанавливали, — рассказывает учитель физкультуры Александр Галета, — дети с увлечением прибегали смотреть на них, позже, позанимавшись, делились по телефону с родителями полученными впечатлениями. Эти 12 тренажеров, на которых могут заниматься 19 человек (есть спаренные тренажеры), — это что-то невероятное, о таком мы даже не могли мечтать. Теперь мы сможем проводить уроки физкультуры на значительно лучшем уровне».
«Я очень доволен сотрудничеством с ДТЭК в разных направлениях: спортивном, культурном, образовательном, развития бизнес-среды. Такое сотрудничество способствует поднятию духа и активности общества и развития нашей территории», — отметил поселковый голова Добротвора Роман Николаев.
Зелене добриво. Цикл завдань з органічного землеробства
В. ХОМЕНКО
Кажуть, що від овочів і фруктів, зачумлених пестицидами, у людини не тільки тіло, а й дух в’яне. У всі клітини організму потрапляє цей практично невиводимість отруту. Звідси ракові пухлини, хвороби серця, печінки і нирок, завихрення в голові, статеве безсилля і ще чорт знає що.
Досвідчені садівники і городники давно розучилися ходити в господарські магазини. Панацея від усіх бід для них — добре насіння різних трав, злаків і навіть овочів, які вони вирощують не для заготовок про запас, а для зеленого добрива.
Культура, яка вирощується на зелене добриво, не дає ніякої продукції в рік вирощування, але оздоровлює грунт на 5-6 років. Ні, ні, ви тільки уявіть собі — на 5-6 років!
Одне з основних правил органічного добрива — ніколи не залишати грунт без рослинного покриву. Зелені добрива, які ростуть до, після або в проміжках між основними культурами, створюють щільний листовий покрив, через який не можуть прорватися бур’яни.
Зелене добриво — виконує також важливу санітарну роль. А для того, щоб саме добриво не стало бур’яном, необхідно скошувати або закладати його до утворення насіння. Деякі види зеленого добрива сприяють очищенню грунту від шкідників і хвороб. Наприклад, щільний посів гірчиці значно зменшує кількість дротяників.
Зелене добриво це компостування скошених трав у верхньому шарі грунту, коли зелені пагони і облистнені стебла після роздрібнення закладають в грунт на глибину 5-10 см. Мульчування відрізняється від зеленого добрива тільки тим, що при мульчуванні рослинні залишки залишають на поверхні грунту.
Рослини, призначені на зелене добриво, в біохозяйствах вирощують на місці, скошують перед цвітінням і закладають в грунт. Це дає ряд переваг: рослини, призначені на зелене добриво, затінюють грунт, пригнічують бур’яни, перешкоджають ерозії грунту, підсилюють її біологічну активність. Рослинні залишки, потрапивши в грунт, швидко розкладаються.
Одноразове зелене добриво рівноцінне внесенню 2-5 кг / кв.м гною. Особливо корисні в даному випадку бобові культури — конюшина, горох, квасоля, люцерна, соя — які за рахунок бульбочкових бактерій, що живуть на їх коренях, здатні фіксувати азот повітря і, в кінцевому підсумку, поповнювати грунтові запаси азоту.
Бобові рослини, призначені на зелене добриво, на самому початку росту можна підгодувати невеликою кількістю мінерального добрива, що містить азот. Пізні підгодівлі азотом і високі дози призводять до пригнічення бульбочкових бактерій, до різкого зниження фіксації азоту повітря.
Можна застосовувати в якості зеленого добрива та інші рослини, що дають велику зелену масу.
Для зв’язування азоту в грунті, запобігання мінералізації і вимивання гарні всі хрестоцвіті та злакові рослини. Для захисту грунтів від ерозії і придушення бур’янів раннім посівом йдуть такі трави, як соя, люпин, олійна редька.
Для пізнього посіву аж до початку вересня хороша гірчиця. Для утворення великої кількості органічної речовини для осіннього посіву використовують ріпак та суріпицю. До того ж гірчиця вивільняє з грунту важко розчинний фосфор.
Добре рихлять нижні шари грунту своїм корінням люпин, олійна редька і та ж гірчиця. Всі бобові незамінні для придушення нематод.
Культура, що вирощується, на зелене добриво, повинна за порівняно короткий час давати велику зелену масу. При цьому необхідно уникати посіву на зелене добриво культур, що відносяться до того ж сімейства, що і основна культура, яку вирощують по зеленому удобрення.
Наприклад, для зеленого добрива під капусту можна використовувати бобові, а ріпак — не можна.
Перед посівом зеленого добрива ( широко поширений термін — « на сидерат » ) рекомендується провести розпушування грунту і виполоти всі сміттєві рослини. Сіяти необхідно рівномірно як по площі, так і по глибині загортання, виключаючи можливість утворення галявини.
Якщо уникнути цього не вдалося, то відразу після появи сходів проводять повторний підсівши.
При недоліку органічних добрив можна застосовувати на початку червня або навіть початку липня на сидерат або зелене добриво сою, сою з вівсом або гречкою. Вирощену зелену масу скошують, подрібнюють і закладають в грунт під перекопування в кінці вересня.
Така ділянка називають сидеральних парою. Сидеральних пар — кращий попередник для огірків і капусти.
Виділену під сидеральний пар площа розорюють або перекопують з осені, весною в міру проростання на ній бур’янів, обробляють граблями в сонячну погоду, щоб витягнуті на поверхню паростки бур’янів загинули. Три-чотириразове боронування дозволяє на 70-80% позбутися від однорічних бур’янів у верхньому шарі грунту.
Потім з 15-17 по 20 травня грунт перекопується з оборотом гумусового горизонту і залишається для осідання грунту і проростання бур’янів.
Через 5-6 днів грунт в сонячні дні боронують для знищення ниткоподібних проростків бур’янів і через 2 дні сіють сою з розрахунку 0,6-1 кг насіння на сотку ( 100кв.м ).
Сіяти краще за маркерними борознах через 15 см, розташовувати в рядку селену через 3-5 см. Насіння загортають на глибину 4-5 см. Через 5 днів посів слід знову Заборона граблями.
Соя швидко розвивається, затінює поверхню грунту, перешкоджаючи розвитку бур’янів і своїми кореневими бульбами фіксує азот повітря, накопичуючи тим самим за літо до 3 кг біологічного азоту на 100 кв.м.
У другій половині серпня або початку вересня (залежно від строку сівби ) сою треба скосити, подрібнити гострої прямокутної лопатою і закопати на глибину 10-17 см.
Можна використовувати суміш сої з вівсом у співвідношенні 0,5 кг + 1 кг на 100 кв.м або сої з гречкою 0,5 кг + 0,2 кг на сотку.
Гречка добре пригнічує бур’яни і, будучи медоносом, залучає бджіл, які запилюють і інші культури, насамперед гарбузове, баштанні та плодово -ягідні.
Після такого сидерального пара на наступний рік висаджують капусту та огірки. Вносити азотні добрива немає потреби, а досить суперфосфату і відра золи на сотку ( 100 кв.м), щоб отримати відмінний урожай біологічно чистої продукції. Не завадить лише рідка підгодівля розведеної гнойової рідиною 1:5, коров’яком або бовтанку з пташиного посліду 1:15 з розрахунку 0,5 — 1л на рослину.
Гірчиця — рослина дуже популярне, як зелене добриво на присадибних ділянках у Німеччині. Вона збагачує грунт органічною речовиною, фосфором і сіркою (за рахунок того, що коріння гірчиці переводять ці речовини з грунтових мінералів в водорозчинне стан).
Гірчиця швидко проростає, накопичує зелену масу. Її можна сіяти в будь-який період часу, коли грунт вільна: до, після посіву і між основними культурами.
Оптимальний час вирощування 8-10 тижнів, коли вона розвиває зелену масу і тільки починає цвісти. Але якщо у вашому розпорядженні менший проміжок часу, то все одно доцільно посіяти гірчицю, яка не лише дасть органічна речовина, але і запобіжить вимивання поживних речовин із грунту, зв’язавши їх у своїх коріннях.
Не можна давати гірчиці обсеменяться, інакше вона може перетворитися на докучливий бур’ян.
Якщо гірчицю закласти восени, то на наступний рік її органічна маса буде поступово розкладатися, вивільняючи пов’язаний з нею азот.
Посів гірчиці — хороший засіб від дротяників. Гірчиця вимагає родючого грунту і особливо — добрива азотом, так як сама азот не фіксує з повітря, як бобові. Погано переносить посуху.
Гірчиця не може служити попередником для хрестоцвітних, так як уражається одними з ними хворобами та шкідниками. При розкидному посіві норма висіву 4г/кв.м, для захисту від дротяників 5-бг/кв.м.
Ріпак, як і гірчиця, з сімейства хрестоцвітних. Збагачує грунт органічною речовиною, фосфором і сіркою.
Ріпак досить вимогливий до грунтових умов, погано росте на слабокультурних, бідних гумусом грунтах з кислою реакцією. Не любить піщаних і важких сирих грунтів.
Ріпак не відноситься до рослин — піонерам, які використовують для окультурення нових земель.
Суцільний посів ріпаку на багатьох з високим вмістом азоту грунтах сприяє зв’язуванню нітратів і зниження їх вимивання у грунтові води. Ріпак має глибокої і розгалуженою кореневою системою, яка надає на грунт і підгрунтя позитивну дію.
Для посіву дрібного насіння ріпаку потрібно добре розпушена і вирівняна грунт, норма висіву 2,8 г / кв.м.
Суріпиця — рослина з сімейства хрестоцвітних, має перед рапсом ту перевагу, що пред’являє менші вимоги до грунту і пристосована до більш пізнім строках сівби, до середини вересня.
Суріпиця добре росте і на легких, і на важких безструктурні грунтах, тому її можна використовувати для окультурення нових ділянок.
Яру суріпицю можна сіяти рано навесні до основної культури, озиму — восени і залишати до весни. Норма висіву 1-2 г / кв.м.
Виведений в Німеччині гібрид сурепіци і китайської капусти називається перко. Він придатний для пізнього посіву, дає велику масу листя, морозостійкий.
Восени утворює тільки розетку листя без стебла, тому його легко закладати в грунт.
Одним з головних методів є закладення рослинної маси, яка обов’язково повинна слідувати відразу ж після скошування. Скошену масу можна підсушити.
Товсті і довгі стеблові рослини рекомендується перед закладенням подрібнити і закласти в ночву через 8-10 днів.
На легких ночвах рекомендується закладати зеленішою добриво на глибину 10-20 см, на середніх і важких — на 5-15 см.
Грунт із закладеним зеленим добривом витримують перед посівом основної культури, залежно від виду зеленого добрива, температури і вологості грунту, влітку 8-14, восени 14-21 день.
Скошені до цвітіння бур’яни, рослини, посіяні на зелене добриво, мульчування соломою, тирсою, торфом та іншими матеріалами захищають грунт від втрати вологи, перегріву та ерозії.
Мульчування дозволяє успішніше боротися з бур’янами, підвищити вміст гумусу у верхньому шарі грунту, сприяє розвитку в грунті дощових черв’яків.
У мульчу для більш швидкого її розкладання часто додають наполовину перепрілий компост або гній. Матеріал для покриття наносять на грунт шаром 3-5 см.
Мульчування повторюють кожні 2-3 роки на багаторічних посадках, на однорічних — щорічно.
Ставлення до змісту саду, дачної ділянки може бути неоднозначним.
Так, у промисловому сільському господарстві бур’яни в саду видаляють культивацією і гербіцидами. В органічному землеробстві вважається, що трав’яний покрив, навіть у висохлому стані, зберігає в грунті вологу, не дозволяє їй прогріватися.
Однак у молодих насадженнях конкуренція трав небезпечна. З трав, вирощуваних в саду між деревами, можна використовувати тонконіг, овсяницу, конюшина.