11 сентября 2024

Поради для початківців водіїв як не боятися та не потрапити у ДТП

Поради для початківців водіїв як не боятися та не потрапити у ДТП «Боюся сісти за кермо». Подібні фрази досить часто доводиться чути від випускників автошкіл. Xому виникають такі страхи і як з ними необхідно справлятися розповів автоінструктор автошколи «Карат».

Новоспечених володарів водійських посвідчень умовно можна розділити на дві категорії. Якщо одних сковує страх опинитися за кермом, то в інших просто немає такої можливості, через відсутність автомобіля. Однак зробивши довгоочікувану покупку, боязнь самостійного водіння повертається. До того ж за цей час навички керування транспортним засобом можуть легко забутися.

Автошколи не зацікавлені

— Якщо людина їздить і у неї є навички, то вона не боїться сідати за кермо. Якщо ж їх немає і вона не встигла їх напрацювати, безумовно буде страх. Проблема в чому? По-перше, курсанти в багатьої автошколах не наїжджають необхідних годин. І це при тому, що зараз на все відводиться 50 годин. В принципі за цей час можна будь-яку людину навчити водінню. Але якщо враховувати академічні години, термін курсу скорочується до 40. У підсумку курсант йде на іспит непідготовленим.

По-друге, інструкторів в багатьох автошколах не вистачає, у них маленькі зарплати. За ці гроші їм простіше відкатати учня по прямій дорозі. Чим гірше курсант, тим краще — потім ще й на додаткове водіння прийде.
Що стосується іспитів, то в їх успішній здачі зацікавлені лише невеликі школи, де до кожного учня застосовується індивідуальний підхід. У великих такого немає, там суцільний потік.

Немає нормальних автодромів

Взагалі водіння автомобіля складається з двох частин: управління та аналіз дорожньої обстановки.
— Проблеми молодих курсантів полягають в тому, що вони не мають автоматизації, тобто не вміють керувати транспортним засобом і не вміють виїжджати в місто, — говорить наш розвповідач. — Автошколи не мають нормальних автодромів для підготовки. Це звичайний екзаменаційний майданчик, по суті, навіть не є автодромом, що в підсумку не дозволяє автоматизувати навички. У наслідку курсант ні автомобілем управляти не може, ні дорожню обстановку оцінити не може. Поки намагається вирішити одне питання, страждає друге. У кінцевому рахунку це призводить до емоційної напруги.

Складніше тим, хто тримає все під контролем

Як кажуть психологи, після отримання прав найважче сісти за кермо тим людям, які прагнуть по життю все тримати під контролем. Ситуація на дорозі часто погано піддається прогнозуванню, багато випадкових факторів. У результаті найбільше складнощів виникає у людей дорослих, відповідальних і схильних до почуття провини.
— Поки лаєш себе за одну помилку, увага розсіюється і встигаєш зробити ще кілька, — каже психолог Центру соціального обслуговування «Довіра» Роза Леухіна. — Поки намагаєшся контролювати водія ззаду, який тримається занадто близько, ризикуєш не помітити небезпечну ситуацію праворуч. Що можна зробити, щоб почати водити? По-перше, чітко прийняти для себе, що ви на дорозі новачок і помилки будуть, постаратися ставитися до цього спокійно. Позначити себе як новачка для решти водіїв, принаймні частина з них буде це враховувати. Не соромтеся запитувати поради, уточнюйте незрозумілі ситуації, аналізуйте власні помилки.

Наїздити свої години!

На думку наших експертів, при нестачі навичок необхідно продовжити навчання.
— Найняти інструктора, позайматися на майданчику, піти на курси контраварійної підготовки, благо вибір в місті є. — Ні в якому разі не варто виїжджати з близькими і рідними, від цього тільки гірше. Людина, що сидить поруч, курсантом підсвідомо сприймається як інструктор. Ось тільки зробити вона нічого не може і грамотну пораду не дасть. Звідси багато криків, сльоз і нервів.

— Найголовніше, наїздити свої години, вимагайте цього в автошколі. Не навчилися їздити навіть після отримання прав. Виходу тільки два — стиснути зуби і намагатися виїхати, або взяти додаткові заняття. Перший самостійний шлях проходять всі і бояться теж всі. Ще жодного разу не було такого, щоб людина поїхала самостійно і нічого не боялася.