21 апреля 2025

Як отримати шенгенську візу самостійно

Як отримати шенгенську візу самостійно З кожним роком все більше мандрівників вибирає шлях самостійного планування поїздок і відкриття шенгенських туристичних віз. Це можливо. І навіть не так складно, як здається на перший погляд.

Послуги «допомоги» в отриманні шенгенської візи найчастіше зводяться до банального заповнення анкети, консультацій і складання списку документів під конкретний випадок. Можливість стороннього впливу на результат розгляду заяви на шенгенську візу близько до нуля.

Давайте розглянемо алгоритм отримання одноразової туристичної шенгенської візи і знайдемо відповіді на головні питання.

Чи вірно, що при поїздці в будь-яку країну Євросоюзу потрібно оформляти шенгенську візу?

Не зовсім так. Список країн, що входять в Європейський союз, і список країн Шенгенської угоди, збігається не повністю.

Швейцарія, Норвегія, Ірландія та Ліхтенштейн не входять до складу Європейського союзу, але є країнами-учасницями Шенгенської угоди і для їх відвідування необхідно оформити шенгенську візу.

У свою чергу, Великобританія, Ірландія, Кіпр, Хорватія, Болгарія і Румунія входять в Європейський союз, але не входять до країни Шенгенської угоди. Для відвідування цих країн потрібно оформляти національні візи.

Де потрібно відкривати шенгенську візу?

Шенгенська віза діє для всіх країн Шенгенської угоди. Однак оформляти візу потрібно в консульстві чи візовому центрі певної країни, а саме тієї, в якій ви плануєте бути найбільшу кількість днів.

Якщо ж ви плануєте погостювати у двох і більше країнах однаково довго, тоді вам надається право вибрати будь-яку з цих країн для відкриття шенгенської туристичної візи.

Важливо! «Правила першого в’їзду» немає. Існує думка, що відкривати шенгенську візу потрібно тієї країни, через яку ви в’їжджаєте в шенгенську зону. Це не так. Очевидно, що країна в’їзду в шенгенську зону часто не збігається з тією, в якій планується провести велику частину поїздки.

Чим відрізняється консульство від візового центру? Куди краще подавати документи?

Питанням розгляду заяв на візи займається виключно консульство.

Документи до них потрапляють двома шляхами — через віконця, які знаходяться в будівлі консульства, і через візові центри, для прикладу в Києві працює центр візових консультацій Get-Visa. Послуги візового центру платні, їх вартість становить близько 20-25 євро.

Тому, якщо у вашому місті є візовий центр необхідної країни, а витрачати час і гроші на поїздку в консульство не хочеться, або витрати виллються в ті ж 20-25 євро — подавайте документи у візовий центр.

Якщо від вас рівновіддалені як консульство, так і візовий центр, подавайте документи в консульство: таким чином ви заощадите на послугах візового центру.

Зверніть увагу, що кожен візовий центр займається обробкою документів заявників, зареєстрованих у відповідному регіоні.

Як вибрати час для подачі документів на шенгенську візу?

Не поспішайте подавати документи на шенгенську візу занадто заздалегідь — їх приймуть не раніше, ніж за три місяці до поїздки. Крайнього терміну для відкриття візи немає, але варто враховувати, що розгляд документів може тривати до одного-півтора місяців, хоча в середньому становить 7-10 робочих днів.

У консульствах і в більшості візових центрів існує попередній запис на подачу документів. Забронювати дату і час можна або по телефону, або через інтернет.

Які потрібні документи для оформлення шенгенської візи?

Кожна країна шенгенської зони ставить чіткі вимоги до списку документів, необхідних для отримання візи. У загальних рисах пакет документів схожий, але завжди уважно вивчайте нюанси. Отже, вам належить подати:

1. Цивільний і закордонний паспорт, а також їх копії. Зверніть увагу на необхідний консульством термін дії закордонного паспорта і необхідну кількість порожніх сторінок.

2. Фотографія. Вона повинна бути не старше 6 місяців. До того ж, якщо ви недавно змінили імідж (кардинально поміняли зачіску, колір волосся, зробили пластичну операцію), поновіть фотографію. Розмір знімка 3,5 на 4,5 сантиметра, фон — білий, обличчя повинно займати 80% фотокартки. Бажано фотографуватися без окулярів.

3. Документи, які підтверджують матеріальне становище: виписка з банку про рух коштів на рахунку, довідка з місця роботи або свідоцтво приватного підприємця. Необхідно підтвердити наявність у вас певної суми, яка вираховується з урахуванням кількості днів поїздки.

4. Документи, що підтверджують бронювання житла. Тут немає єдиних вимог. Деякі консульства вимагають підтвердження 100% оплати за проживання з мокрою печаткою готелю, декому достатньо роздруківки з сайту бронювання з підтвердженням внесення часткової оплати.

5. Документи, що підтверджують бронювання (покупку) квитків або страховку, водійські права і точний маршрут, якщо планується автомобільна подорож.

6. Медична страховка. Головне, вибрати акредитовану страхову компанію зі списку, який є на сайті консульства (візового центру). Зрозуміло, має сенс звернутися до страхової компанії з гарною репутацією — про всяк випадок.

7. Заповнена візова анкета. Бланк єдиний для отримання будь-якої шенгенської візи. Заповнюється англійською мовою або мовою тієї країни, в яку подаються документи.

8. Додаткові документи. Додатково можна подавати документи, що свідчать про те, що у вас є причини повертатися на Батьківщину: копію свідоцтва про шлюб, народження дітей, документи, що підтверджують право власності на авто або нерухомість.

Якщо людина працює неофіційно, чи є у нього шанси отримати шенгенську візу?

Є. У такому разі складається лист, в якому прямо описується ситуація з працевлаштуванням. При цьому бажано додати виписку з банку про наявність суми, що значно перевищує мінімальні вимоги консульства.

Скільки коштує шенгенська віза?

При оформленні шенгенської візи потрібно сплатити консульський збір — 35 євро (в будь-яку країну), а в разі подання документів через візовий центр — ще і плату за послуги візового центру (вартість розрізняється в різних візових центрах).

Зверніть увагу, що у разі відмови у видачі візи гроші не повертаються. Але є і хороша новина: деякі категорії громадян звільнені від сплати збору, наприклад, діти, пенсіонери, а в деяких країнах — студенти та особи молодше 26 років.

Як дізнатися, на якому етапі розгляду знаходяться документи на шенгенську візу?

Відстежити рух документів можна на сайті консульства або візового центру. Дізнатися безпосередньо результат розгляду документів можна тільки при отриманні паспорта.